A kutya ugat, amikor elmész? Itt a teendő...
(5 perces olvasmány)

Összefoglaló: „Miért vonyít a kutyám, amikor elmegyek?” Ebben a blogban mindent megtudhatunk a kutyák szeparációs szorongásáról és arról, hogy miért sír a kutyád, ha elmész, és hogyan segíthetsz a kutyádnak az elhagyatottsággal kapcsolatos kellemetlenségeken.
A szeparációs szorongás rengeteg problémát okozott már a gazdiknak, és mielőtt több százezer forintot áldozna egy állatviselkedés-szakértőre, javasoljuk, hogy először próbálja ki a az alábbi módszereket…
A kutya ugat, amikor elmegyek
Szóval, mi az a szeparációs szorongás? A szeparációs szorongás az, amikor a kutyád szorong és ideges a távollétedben. A problémának különböző súlyosságú formái vannak, mint például amikor egy gyereket ott hagyunk az oviban az első napon: néhányan sírnak, mások toporzékolnak.
Nem számít, hogy a kutya milyen típusú viselkedést mutat; mindaddig szeparációs szorongásnak minősül, amíg bizonyos viselkedésformákat mutat, amikor Ön távol van. Szerencsére gyerekeknél és kutyáknál is enyhíthető a szeparációs szorongás.
Miért vonyít a kutyám, amikor elmegyek?
A szeparációs szorongás okozta diszkomfortérzés akkor okoz aggodalmat, amikor a kutya elválik Öntől, de a kutyák sok más inger által okozott szorongást is tapasztalhatnak, például tűzijáték, új környezetben való tartózkodás, új emberekkel és kutyákkal való találkozás, utazás autóban, repülőn, kompon, és bármi, ami kifejezetten a kutya számára kiválthatja a szorongást.
Az egyes kutyákat különböző dolgok teszik aggódóvá. Egyes kutyákat nagyon megvisel a zivatar, míg mások képesek átaludni azt. Sok minden okozhat problémákat a kutyáknál, és a legjobb módja annak, hogy megtudd, mi váltja ki ezeket a problémákat, ha figyelsz a jelekre, majd kiértékeled, mi okozza azokat.

A jelek
Az elhagyatottsági zavarral küzdő kutyák általában hasonló jeleket mutatnak, és az alábbiakban felsoroljuk a leggyakoribbakat:
- Időnkénti nyugtalan viselkedés (járkálás, lihegés, remegés).
- Vokalizáció (ugatás, nyűszítés)
- Túlzott nyáladzás
- Ideges kakilás vagy vizelés
- Romboló viselkedés (rágás, roncsolás, ásás)
- Mindenáron való menekülés vagy elrejtőzés
Problémák kezelése
Az első lépés az, hogy megértsük a kutya kellemetlenségének okát (ebben az esetben az Ön távolléte). A következő lépés annak megértése, hogy hogyan kezelhetjük és támogathatjuk őket. Előre szólok, hogy ez sok időt, erőfeszítést, szeretetet, és türelmet igényel, de a dolgok javulhatnak.
Lépésről-lépésre való hozzászoktatás
Amint kutyája gyakrabban van kitéve a kiváltó oknak, elkezd hozzászokni, és az elveszíti a szorongó érzést. Ebben az esetben használjuk kiváltó okként azt, hogy elhagyja a házat.
1. Keresse meg a kiváltó pontot
Az első lépés az, hogy kiderítsük, mikor kezd el reagálni a kutya. Ez lehet azután, hogy becsukta az ajtót, de lehet, hogy már akkor, amikor elkezd felöltözni és felkapja a kulcsokat. Bármi legyen is az, találja meg a kiváltó okot.
2. Használja a kiváltó okot kiindulópontként
Kutyája tűrőképességét akkor kezdheti el növelni, ha ismeri a határait. Ha például a kutyája sírni kezd, amikor becsukja az ajtót, akkor csak félig, majd fokozatosan zárja be tovább, amikor már nem reagál. Lassan el fogod érni azt a pontot, amikor már rövid időre be tudod csukni az ajtót, mielőtt türelmetlenségét kezdené mutatni.
A célod az, hogy eljuss arra a pontra, amikor már be tudod csukni az ajtót és el tudsz menni anélkül, hogy a kutyád túlzottan reagálna.
3. Ne erőltessünk semmit
A kutyája jelezni fogja önnek a határait, és önnek hallgatnia kell rá. Tegyük fel, hogy túl gyorsan kezded, és az ajtót teljesen becsukod, miután előtte csak két centire zártad be. Érthető, hogy a kutyád reagálni fog, ugatni fog, lihegni és őrjöngeni.
Ha túl gyorsan haladsz, az visszaesést okozhat, és újra kiválthatja a kutyád szorongását, megtanítva neki, hogy aggódnia kell, valahányszor az ajtó akár csak 2 centire is becsukódik, mert legközelebb az teljesen bezárul az ajtó, és szem elől veszít téged.
Érdemes fokozatosan haladni, és akár időnként szünetet tartanai a szoktatásban.
4. Kerüljük a túlterhelést
A kutyák érző lények, akárcsak mi emberek. Vannak rosszabb és jobb napjaik. Ha már amúgy is idegesek, mert valami történik odakint (például tűzijáték), próbáljuk meg nem fokozni a stresszt azzal, hogy szeparációs tréninget tartunk nekik.

Oktatási módszerek
Az alábbi módszerek segíthetnek a szeparációs szorongás leküzdésében:
Ketrec módzser
A ketrecképzés kiváló és szakértők által ajánlott módszer a társas problémák korai kezelésére. A ketrec nem arra való, hogy démonizáljuk, vagy hogy a kutyát büntetésből bezárjuk. Úgy kell bevezetni, mint egy biztonságos és kényelmes helyet, amelyet a kutyájának szeretnie kell.
Használjon pozitív asszociációkat, hogy rávegye a kutyáját a ketrec elfogadására azzal, hogy eteti benne finomságokkal, beteszi a kedvenc játékát, és esetleg még valami olyan illatot is hagy benne, ami az Ön illatát árasztja. Ha a kutya egyszer elfogadja a ketrecet, az a biztonságot jelentő hely lesz, és néhány órára benne hagyhatja, ha elintéznivalója van, anélkül, hogy tiltakozna, és éjszakára is elhelyezheti benne, hogy jól aludjon.
Kontra-kondicionálás
A kutyus ellenkondicionálása olyan tréning, amely pozitív asszociációkat alakít ki azzal, ami kiváltja őket. Kicsit olyan, mint a helyettesítő terápia, amikor egy rossz élményt próbálunk „eltörölni” azzal, hogy pozitív élményekkel helyettesítjük. Tehát ahelyett, hogy a viselkedésének figyelmen kívül hagyásával vagy a ketrecbe kényszerítésével megerősítené a kutyája félelmét, hogy Ön nélkül marad, amikor elmegy otthonról, helyettesítse a félelmet egy pozitív dologgal, például egy szórakoztató új játékkal, amely órákig leköti a kutyát.
Csak akkor add oda a kutyusodnak ezt a bizonyos játékot, amikor elhagyod a házat. Így megmarad a játék újdonsága, és a kutyája izgatott lesz, amikor távozni készül.
Lefárasztás mozgással
Néha csak egy kis testmozgás kell hozzá. A fáradt kutya általában jobban viselkedik, ezért gondoskodjon arról, hogy a kutya felesleges energiáját egy jó kis sétával vagy játékkal vezesse le, mielőtt hazaengedné. Bár lehet, hogy nem ez a végső gyógymód, a testmozgás biztosan segíthet az elhagyatottság kellemetlen mellékhatásain. Ha a kutyája jól mozog, elégedettebb lesz, és jobban elfogadja, ha elhagyja.

Extra tipp
Vannak olyan kutyafajták, amelyek egyszerűen több figyelmet igényelnek, és sokkal nagyobb valószínűséggel alakulnak ki társas problémák. Sajnos a szeparációs szorongáson néha nem lehet segíteni.
Ha a problémát egyedül nem tudod megoldani, keress segítséget etikus, jó hírű szakemberektől. Rengeteg kiváló kutyakiképző létezik, ahol segítőkész, megfelelően képzett szakemberek készségesen segítenek;
Néha a szakemberek speciális segédeszközöket, például nyugtató rágcsákat vagy táplálékkiegészítőket javasolnak, hogy segítsenek a kutyádnak, és neked is megbirkózni azzal, ha nélkülük kell elhagynod a házat. Lehet, hogy a kiképzés nem elég néhány kutyusnak, és egy kicsit több segítségre van szükségük, mint másoknak, és ez rendben van!
Zárógondolatok
Sok kutya nehezen viseli, ha távol van a gazdájától, és ez valóban akadályozhatja a kutya jólétét és az Ön életmódját. Vigasztaljon azonban a tudat, hogy nem vagy egyedül, és rengeteg más kutyaszülő is átérzi a fájdalmadat.
Most már azonnal használható tippek is vannak a birtokában, amivel segíthet leküzdeni a kutya szeparációs szorongását.
Végső megoldásként pedig képzett szakemberhez fordulhat, aki mindig a kutyája és az Ön érdekeit tartja szem előtt.
Köszönjük, hogy elolvastad <3


